| GUIA DIDÀCTICA |
|
1
OBJECTIUS GENERALS D'AQUESTA WEBQUEST
Aquesta WebQuest pretén que els alumnes interactuin amb la poesia sense
fer referència a continguts de mètrica, rima ni a tipus d’estrofa. 2.
OBJECTIUS ESPECÍFICS D'AQUESTA WEBQUEST. Aquesta
WebQuest està pensada per l'àrea de Llengua i Literatura Catalana i també
aspectes molt lligats a les competències bàsiques TIC. 3.
ORGANITZACIÓ DELS ALUMNES, TEMPORALITZACIÓ, RECURSOS I ESPAI. Per
desenvolupar aquesta WebQuest, els alumnes han de tenir uns coneixements mínims
d'informàtica:
Aquesta
WebQuest està pensada per unes 6 sessions d'uns 50 minuts de durada. A
cada sessió desenvoluparem un apartat del procés. Hauran
de disposar dels recursos seguents: Un
ordinador per a cada grup de tres alumnes. Haurem
de preveure un lloc de treball on, a més dels ordinadors connectats a
INTERNET, es disposi d´espai suficient per poder fer les seves creacions 4.
AVALUACIÓ. Una de les novetats que proposa
la WebQuest és que els alumnes han de saber abans de començar a
treballar com i de què seran avaluats, aquest coneixement és útil perquè:
Els ajuda a pensar, Els orienta sobre el què s´espera d´ells, Els fa fixar en tots els detalls, Potser s’esforçaran a fer un millor producte final També és útil per als professors que apliquin una WQ no disenyada per
ells, perquè: Els pot ajudar a adonar-se d´allò
que fa que un producte final sigui bo i per què. Els dóna pistes d´on han de posar més èmfasi , Els mostra quins detalls són més significatius Els indica cap on han de dirigir l´atenció de l´alumne
Els dona arguments per a
millorar la qualitat de les seves instruccions als alumnes.
En qualsevol treball amb alumnes
podem avaluar moltíssimes coses... conceptes, procediments,
desenvolupament de les estratègies de recerca, elaboració del producte
final, la construcció del coneixement...
|